Prvi teden oktobra je za otroke še posebej pomemben, saj takrat obeležujemo Teden otroka. Gre za projekt Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki temelji na obeleževanju Svetovnega dneva otroka, ki ga je leta 1956 priznala Generalna skupščina Združenih narodov. V tem tednu  potekajo po vsej Sloveniji najrazličnejše aktivnosti za otroke. Letošnji teden otroka nas opominja na pomen kvalitetnega preživljanja prostega časa. Tudi v vrtcu Cirkovce smo preživeli ta teden na pester in zabaven način.

V ponedeljek smo se lotili izdelovanja izdelkov iz naravnih materialov. V vrtec smo prinesli gozdne plodove in različne pridelke, s katerimi smo se lotili likovnega ustvarjanja. Najmlajši smo iz krompirja izdelali štampiljke in jih odtiskovali na papir, iz katerega so nastali jesenski listi, malo večji pa smo vzeli v roke škarje in lepilo in tako so nastali ježki, ki krasijo naš vrtec.

Naslednji dan je potekal nekoliko drugače kot smo navajeni. Obeležili smo namreč dan brez igrače. Namesto avtomobilov, kock, knjig in drugih igrač smo se igrali z naravnimi materiali, ki smo jih prinesli v vrtec že prejšnji dan ali pa smo se znašli tako, da smo za igro uporabili različne tulce iz papirja, s katerimi smo gradili hiše, jih uporabili za daljnogled, trobento itd. Skratka nikakor nam ni bil dolgčas.

V sredo so nas z izvedbo lutkovne predstave z naslovom Strašilo motovilo presenetile delavke vrtca. V predstavi je nastopalo čisto pravo strašilo, katerega smo se na začetku kar malo ustrašili, a smo tekom predstave ugotovili, da ni prav nič strašno, ampak zelo prijazno. Delavke vrtca smo nagradili z velikim aplavzom.

Da pa niso dejavnosti potekale le v vrtcu, smo se v četrtek športno oblekli in obuli ter se odpravili na šolsko igrišče, kjer so vzgojiteljice postavile poligon za jesenski kros. Vsi smo se potrudili, da smo pritekli do cilja, saj smo za nagrado prejeli medalje.

Zadnji dan v tednu otroka je bil namenjen pravljični urici. Vzgojiteljica Bernarda nam je ob slikah pripovedovala pravljico o Sneguljčici in sedmih palčkih. Z zanimanjem smo jo poslušali in ugotavljali, kako prebuditi Sneguljčico. Na koncu smo dobili tudi pobarvanke, ki smo jih v svojih igralnicah še pobarvali.

V sklopu tedna otroka in tedna požarne varnosti pa so se naše dejavnosti nadaljevale še v nov teden in tako so nas v ponedeljek, 8. oktobra, obiskali tudi gasilci. Pokazali so nam svojo opremo in avtomobile, nas povabili na vožnjo z gasilsko cisterno, najbolj všeč pa nam je bilo, ko smo prižgali sireno in lučke.

Skozi cel teden smo se lotevali dejavnosti, s katerimi se lahko ukvarjamo tudi doma, v prostem času. To je tisti čas, ki si ga otroci lahko organizirajo po svoje, ko iščejo tisto, kar jih veseli in navdušuje. Upamo, da smo tudi mi spodbudili družine, da se čim večkrat »prostočasijo« skupaj.

Anita Medved